225
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] edible_funk@lemmy.world 1 points 20 hours ago

Depending where you eat out it could be quite a bit cheaper than making your own lunch. Food has gotten ridiculously expensive, but the local diner will still give me three fried porkchops, two scoops of mashed potatoes and gravy, and a side of green beans or corn with a soup or salad for thirteen dollars. You'd be hard pressed to get all that for that cost made at home.

[-] captainlezbian@lemmy.world 1 points 19 hours ago

Fair, but at the same time I can have a peanut butter sandwich and an apple for about a dollar (most of which is the apple). It takes less than 10 minutes to prep the night before, and serves to keep me energized and full until dinner.

[-] edible_funk@lemmy.world -1 points 19 hours ago

That's barely food.

this post was submitted on 13 Oct 2026
225 points (99.1% liked)

Work Reform

17823 readers
522 users here now

A place to discuss positive changes that can make work more equitable, and to vent about current practices. We are NOT against work; we just want the fruits of our labor to be recognized better.

Our Philosophies:

Our Goals

founded 3 years ago
MODERATORS