17
submitted 3 weeks ago by blackn1ght@feddit.uk to c/askuk@feddit.uk
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] jabjoe@feddit.uk 1 points 2 weeks ago

When looking at EV, are you taking into account the monthly fuel saving? (If you can charge cheaply at home).

EV:

Assume 3 miles per kWh (this is the bad side of average)

kWh = 7.5p night rate

EV Cost per mile = 7.5p/3 = 2.5p per mile

Dino juice:

Assume 30 mpg

Assume £1.50 per litre

There is 4.54609 litres per gallon.

So 4.54609 * £1.50 = £6.82 per gallon.

ICE Cost per mile = 682p/30 = 23p per mile

Have a play with the numbers. Work out what you would save per month. Subtract that from the monthly cost delta of buying an EV. The servicing is cheaper and less breaks, but that harder to put in a spread sheet.

this post was submitted on 20 Sep 2026
17 points (100.0% liked)

Ask UK

1861 readers
7 users here now

Community for asking and answering any question related to the life, the people or anything related to the UK.

founded 3 years ago
MODERATORS