197
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
this post was submitted on 13 Oct 2026
197 points (99.0% liked)
Work Reform
17823 readers
587 users here now
A place to discuss positive changes that can make work more equitable, and to vent about current practices. We are NOT against work; we just want the fruits of our labor to be recognized better.
Our Philosophies:
- All workers must be paid a living wage for their labor.
- Income inequality is the main cause of lower living standards.
- Workers must join together and fight back for what is rightfully theirs.
- We must not be divided and conquered. Workers gain the most when they focus on unifying issues.
Our Goals
- Higher wages for underpaid workers.
- Better worker representation, including but not limited to unions.
- Better and fewer working hours.
- Stimulating a massive wave of worker organizing in the United States and beyond.
- Organizing and supporting political causes and campaigns that put workers first.
founded 3 years ago
MODERATORS
The concept of packing a lunch still escapes people, it seems. Buying lunch everyday was expensive BEFORE the prices shot up
In the last 10 years the price for a club sandwich has increased by 50% where I live in western Europe. Far more than inflation.
So yes it was relatively expensive but now it's really expensive.
Packing a lunch still costs money, just not as much as eating out. Skipping a meal is free.
I get it, some days I'm too busy, others it slows down an hour or two before I leave so I hold out until home. Days I do eat lunch, if I go out, I don't feel so guilty bc I've not ate out all week. Otherwise I often pack leftovers that don't get eaten.
Depending where you eat out it could be quite a bit cheaper than making your own lunch. Food has gotten ridiculously expensive, but the local diner will still give me three fried porkchops, two scoops of mashed potatoes and gravy, and a side of green beans or corn with a soup or salad for thirteen dollars. You'd be hard pressed to get all that for that cost made at home.
Fair, but at the same time I can have a peanut butter sandwich and an apple for about a dollar (most of which is the apple). It takes less than 10 minutes to prep the night before, and serves to keep me energized and full until dinner.
That's barely food.
Only in monetary terms. I'd assume that the overall cost is negative.
Packing a lunch costs time, and it's probably not going to be as healthy as what you could get at a restaurant.
I'm pretty thankful that my workplace has a restaurant with cheap but good food.
I make a peanut butter sandwich with a piece of fruit. It takes under 10 minutes and is pretty healthy since I use unsweetened peanut butter and whole wheat bread. The fruit is the most expensive part.
A peanut butter sandwich is a snack or a dessert, it's not real food. You need a way more varied diet.
I'm saying this out of concern, it really isn't my intention to be rude.
I have a more varied diet, but I do a 500ish kcal lunch so a sandwich and piece of fruit is a generally pretty healthy option. It's carb, fat, and some protein with a reasonable amount of fiber. Then there are vitamins from the fruit.
For dinner I do varied options, typically higher protein, and generally target about 1000 kcal. Considering I'm in good shape and my annual bloodwork shows no issues I'm going to assume I'm handling my nutrition fine.
You're not in the US then lol, because "fast food" that most people get is anything BUT healthy. I could pack a can of spam and it'd be healthier probably.
Though is your job has a cafeteria, it's a large enough business that makes sense to do to keep people happy, and they could use fresh ingredients which then obviously is a healthy option. I worked at a place like that years ago. It was decent.
Well I didn't say fast food. I said restaurant. You know, a place where you could just fill up on salad every day and probably be fine nutrition-wise.
No I am not in the US.
I know you said restaurant, but a vast majority only get 30 minutes for lunch, and you can't go eat in less than 45 minutes. Best you could do is call ahead to have an order ready or have it elected... But at that point delivery or fuel costs count towards meal spending, so bringing food from home would be cheaper, if you're OK prepping ahead of time.
I'm aware. I've been intermittent fasting for a couple years now. It just seems that there's a significant portion of people who can't feed themselves without restaurants these days.
If Their first thought when presented with higher prices eating out is to not eat at all...
i know someone like that, and they are definitely spending beyond her means.
Tragically, the people I saw most often have their lunch delivered by expensive apps were the people whose mom's would have loved to pack them a lunch in the morning.
Ramen, PB&J, etc was my goto for lunch. On Fridays I would go out to lunch w/ the team but not everyday like they did. Saved a ton.
Did the same thing on the road and pocketed the per diem... Send off diner was about the only time I went out and I could expense the meal. I was hosting the client after the project was complete per my management.